איך לנהל עסק משפחתי מצליח

מאז שנכנסתי לעולם של האימון העסקי היו לי מספר הזדמנויות לאמן מספר עסקים בבעלות משפחתית, אב ובן, בעל ואישה, אחים וכד'.

במובנים מסוימים, חברות משפחתיות מתמודדות עם אותם אתגרים כמו כל עסק אחר. הן צריכות לשלוט בתזרים מזומנים יעיל, לשכור את העובדים הנכונים ולהביא את החברה לצמיחה.

לחברות בבעלות משפחתית יש אתגרים מיוחדים משלהם. לבעלים המשותפים יש את היכולת להוריד את כובע בעל העסק וללבוש את כובע בן/ בת הזוג או את כובע האחות או את כובע ההורים. מנהלים בעסק בבעלות משפחתית צריכים לנווט מערכת יחסים כפולה - עסקית ואישית.

אז איך מבטיחים הצלחה?

אחלוק את התובנות שלמדתי דרך אימון יזמים המנהלים חברות משפחתיות:

קביעת גבולות

עבודה היא לא משפחה, וזה יכול להיות אתגר לעסקים משפחתיים. עסקים זה עסקים, ומשפחה זה משפחה. אינך יכול לנהל או להצמיח עסק כאשר אתה כפוף לערכים ולתרבויות השונות המקיפות חיי משפחה.

אנשים המנהלים עסק משפחתי צריכים להיות מסוגלים לקבל החלטות עסקיות ללא הרגש שיש  באינטראקציות המשפחתיות.

לפעמים ההפרדה הזו יכולה להרגיש לא אותנטית. גבולות ברורים ומתוקשרים היטב יכולים לעזור לספק בהירות לגבי הכובע שאתה חובש בכל זמן נתון.

למשל, לבעל ואישה, איתם אני עובד בשלש שנים האחרונות, המנהלים חברה משפחתית מצליחה בת 7 שנים ועם 20 עובדים בתחום הפרסום הדיגיטלי, יש כלל מרכזי: ברגע שהם מגיעים הביתה, הם יכולים לדבר על עבודה רק כ-15 דקות. אחרי זה, הם מקפידים על לא עוד דיבורים הקשורים לעבודה.

בני הזוג חברים גם במועצה עסקית (כל אחד במועצה נפרדת) והם מספרים שלעבוד עם בן המשפחה זה אתגר גדול. יש רצון לכבות שריפות 24 שעות ביממה. חברי המועצות עזרו להם להבין את החשיבות בקביעת הגבולות.

תקשורת פתוחה

הגבולות חשובים, אבל הם לא תמיד מגיעים לשורש הבעיה.

כמשפחה, אנו מקבלים אחד את החסרונות זה של זה. ביחסים עסקיים, יש לנו הרבה פחות סובלנות לחסרונות. בעסק מסורתי, אם מערכת היחסים העסקית היומיומית בין השותפים לא עובדת, ייתכן שייפרדו. אחד קונה את השני וממשיכים הלאה. לעתים קרובות זו אופציה בלתי קיימת בעסק משפחתי. מחלוקות מהותיות יכולות להביא לגירושים או לארוחת ערב חג משפחתית מביכה.

כולנו מכירים את המשפט "עסקים זה עסקים". זה לא אומר שצריך להתעלם מהרגש, וזה לא אומר שאנחנו מוותרים על האמפתיה שלנו. זה כן אומר שאנו מקבלים החלטות בעסק בצורה שונה מאלה שאנו מקבלים בחיינו האישיים.

אז שותפים (או מעסיקים ועובדים) בעסק משפחתי צריכים להיות באמת אמיצים בניהול השיחות הקשות האלה.

כשמשהו לא עובד במשרד, צריכים להיות מסוגלים לשבת ולדבר על זה. אפילו יותר טוב, להתייעץ עוד לפני שזה לא עובד.

כמתחילים את העסק אנחנו בהתלהבות והתקשורת קולחת, אך יש לפתח את כללי התקשורת גם עבור השנים בהמשך הדרך. לדעת איך לנהל את השיחות הלא נוחות, כאשר יש קשיים או כשמתמודדים בסוגיות מהותיות.

מועצות עסקיות

חברות בבעלות משפחתית מתמודדות עם אתגרים רבים. הדרישות של עסק מצליח משפיעות לרוב על חיי המשפחה ולדאגות משפחתיות יש לעתים קרובות השפעה על חיי העסק. בחברה משפחתית מוצלחת שתשרוד גם לדורות הבאים מוצאים את הדרך לאזן בין רגשות משפחתיים לבין יעדים עסקיים ולומדים לנהל את הקונפליקטים שנובעים משתי המערכות.

גם בעסק משפחתי יהיו רגעים מורכבים ויש לנקוט את הצעדים הנדרשים כדי להבטיח שעימותים יפתרו לפני שיהפכו למזיקים.

חברות משפחתיות הן יחידות הפעלה חזקות אך עדינות. השימוש במועצות עסקיות ואימון עסקי משפחתי מספקים את הכלים לעזור, להבין, לקבל, ולפתור בעיות; ולהמשיך להניע את העסק המשפחתי קדימה כדי לעמוד במטרות האישיות והעסקיות. דעות כנות ועצות של עמיתים מחוץ למעגל הרגשי של המשפחה יסייעו בפיתוח ניהול יעיל וטכניקות להפחתת הסיכונים והלחצים הקשורים בהפעלת חברה משפחתית.

נכתב ע"י אריק הרץ בהשראה של חומרי TAB.

אירגון TAB הוקם ב1990 והיום היא הארגון הגדול והמוביל בעולם לאימון עיסקי (Executive Coaching) ולהנחיית מועצות עסקיות (Peer Advisory boards).  האירגון מסייע לבעלי עסקים ומנהיגים להצליח ולהשיג הגשמה אישית. אנו עושים זאת באמצעות שיתוף תובנות מעמית לעמית, פגישות עם מאמנים מוסמכים ושימוש בכלים ומשאבים קנייניים המחברים את בעלי העסקים לאלפי חבריהם ברחבי העולם. אירגון TAB מספק ייעוץ בעולם האמיתי שמבטיח תוצאות מוחשיות. TAB Israel היא קהילה תוססת הגדלה במהירות של בעלי חברות ובכירים במגוון עסקים גדול.

x
סייען נגישות
הגדלת גופן
הקטנת גופן
גופן קריא
גווני אפור
גווני מונוכרום
איפוס צבעים
הקטנת תצוגה
הגדלת תצוגה
איפוס תצוגה

אתר מונגש

אנו רואים חשיבות עליונה בהנגשת אתר האינטרנט שלנו לאנשים עם מוגבלויות, וכך לאפשר לכלל האוכלוסיה להשתמש באתרנו בקלות ובנוחות. באתר זה בוצעו מגוון פעולות להנגשת האתר, הכוללות בין השאר התקנת רכיב נגישות ייעודי.

סייגי נגישות

למרות מאמצנו להנגיש את כלל הדפים באתר באופן מלא, יתכן ויתגלו חלקים באתר שאינם נגישים. במידה ואינם מסוגלים לגלוש באתר באופן אופטימלי, אנה צרו איתנו קשר

רכיב נגישות

באתר זה הותקן רכיב נגישות מתקדם, מבית all internet - בניית אתרים. רכיב זה מסייע בהנגשת האתר עבור אנשים בעלי מוגבלויות.