חזון אישי

איך להשיג ולחיות את החזון האישי שלך להצלחה

האם אתם חיים את חזון ההצלחה האישי שלכם?

"אדם ללא מטרה הוא כמו ספינה ללא הגה" – תומס קרלייל

חיזרו אל הרגע בו פתחתם לראשונה את העסק שלכם; אפילו אל הרגע בו הגיתם את הרעיון לעסק שלכם. היה לכם חזון גדול לגבי משמעות העסק שלכם עבורכם, עבור בני המשפחה, עבור הלקוחות שלכם ואולי גם עבור הקהילה.

האם אתם מממשים את החלומות האלה? האם אכן הגשמתם את החזון האישי שלכם להצלחה?

אחד הדברים הקשים ביותר עבורנו הוא לראות מעבר לאופק המיידי ולדמיין מה יכול להיות. קשה עוד יותר "לצייר את התמונה הזו בעיניי רוחנו" באופן חי ובצבעים בהירים ובמלוא הפרטים, כך שהתמונה הזו תהיה מקור למוטיבציה יומית ותהווה השראה עבורנו כל הזמן.

אמנם קיים רצון אין סופי לגלות את מה שמניע אנשים מצליחים, אך רובנו מונעים מהחזון הפרטי שלנו לגבי ההצלחה. יש מי שמקריב רבות כדי לספק את הטוב ביותר עבור ילדיו, אחרים עושים זאת כדי לקנות בית, ואנו מתרגשים מסיפוריהם של אנשים רגילים המתמודדים עם מצוקות קשות. החוט המקשר בין כל סיפורי הנחישות הללו הוא העובדה שאנשים מונעים בעיקר מבהירות החזון והמטרה שלהם, אך גם מבהירות הדרך כדי להשיגם.

מפת הדרכים שלכם להצלחה

יש לכם הצהרת חזון אישית כתובה? הייתי מצפה שקוראים רבים יגידו שיש להם חזון אישי בראש. ההבדל בין להשיג או לא להשיג את החזון האישי נמצא בכתיבתו. אם אין לנו חזון אישי כתוב, זה כמו לצאת לנסיעה ארוכה בלי מפה.

ד"ר גייל מת'יוס, פרופסור בפסיכולוגיה באוניברסיטה הדומיניקנית בקליפורניה, ערך מחקר בנושא הצבת יעדים בקרב 267 משתתפים.

היא גילתה שיש לנו סיכוי גבוה יותר ב-33 אחוזים להשיג את המטרות שלנו רק על ידי כתיבתן.

כמו כן, המחקר שלה מסכם ששיתוף חברים במטרות שלנו עוזר להשיגן באופן משמעותי. למה? בגלל שאז אנחנו הופכים אחראיים ומחויבים להשיג את היעדים שלנו.

===========

חזון ההצלחה האישי שלך

יתכן והחזון הייחודי שיש לבעל עסק אינו כולל מקסום רווחים או מחיר מכירה פוטנציאלי. יתכן והרצונות שלו קשורים בדברים כמו שיפור חיי המשפחה, תדמית בקהילה, גמישות זמן מחוץ למשרד ופרטים רבים אחרים שאינם מוכווני רווח.

לדוגמה, סקוט הריסון היה מקדם מועדוני לילה מצליח בעיר ניו יורק. היה לו כל מה שרצה מבחינה חומרית. אבל הוא הרגיש חוסר סיפוק. הוא החליט לשנות הכול והתנדב ב- Mercy Ships, בתי חולים המתקיימים על ספינה, ובמשך שנתיים הביא ציוד רפואי לעניים בעולם. לאחר מכן הוא השתמש בחזון האישי שלו כדי להתחיל את "צדקה: מים".

החזון שלו הוא להבטיח שלכל אדם על כדור הארץ תהיה גישה לצורך הבסיסי ביותר של החיים - מי שתייה נקיים.

הצהרה על חזון אישי היא חזון לטווח ארוך של איך אתם רוצים שיראו חייכם. היא תניע כל החלטה, אישית ומקצועית. החזון האישי שלכם הוא למעשה גם ההתחלה וגם נקודת הסיום הרצויה של התוכנית האסטרטגית שלכם להצלחה.

כשזה מגיע לחזון אישי, זה באמת קשור אלייך

משהו שאנשים רבים מתמודדים אתו בבואם להגדיר את החזון האישי הוא האם זה באמת קשור אליהם. אם תעצבו חזון שהוא החזון של מישהו אחר להצלחה בחייכם, תתפשרו. החזון שלכם חייב להגדיר את התשוקה האישית שלכם ואת מה שאתם מרגישים בליבכם.

אחד הדברים הקשים ביותר שאנו יכולים לעשות כבני אדם הוא "לחשוב בגדול" - גדול יותר ממה שאתם או החברים והמשפחה שלכם עשויים לחשוב כדבר אפשרי. הפחד שאחרים יבקרו את הרעיון הגדול שלכם יכול מאוד להגביל אתכם. מתיחת החזון שלכם חיונית להשגת תוצאות גבוהות.

המפתח הוא לדחוף את הגבולות ככל שתרצו תוך איזון של מה שבאמת ניתן להשיג. חזון אישי שבלתי אפשרי או סביר מאוד שלא ניתן להשיגו יוצר תסכול בלתי נמנע וכישלון סביר. ברגע שיש לכם את החזון הנכון, הוא מניע ומנחה אתכם להשיג יותר ממה שאי פעם חשבתם שאפשר.

"אין דבר היכול לעצור אדם עם גישה נפשית נכונה מלהשיג את מטרתו; אין דבר בעולם שיכול לעזור לאדם עם גישה נפשית לא נכונה." –

 תומאס ג'פרסון

כל מטרה שתציבו לעצמכם ניתנת להשגה אם אתם רוצים אותה מספיק. זכרו מה אמר הנרי פורד לגבי חלומות ומטרות:

"אם אתם חושבים שאתם יכולים; או אם אתם חושבים שאתם לא יכולים, אתם צודקים!"

=============

6 שיקולים לחזון אישי

הצהרת חזון אישית שלמה צריכה לכלול את 6 התחומים הבאים:

 • הצלחה פיננסית
 • העסק שלך
 • התפקיד
 • איזון בין עבודה לחיים
 • תגמולים פסיכולוגיים או רגשיים
 • יציאה מהתפקיד בעסק או צמצומו.

בואו נבחן כמה מהם ביתר פירוט. לפני שמתחילים, הוציאו כלי כתיבה. כאשר אתם שוקלים כל אחד מהתחומים הללו, הקדישו רגע כדי לרשום גורם אחד שיש לקחת בחשבון בכל תחום כחלק מהחזון האישי שלכם.

הצלחה פיננסית

זהו גורם שכל בעל עסק צריך לקחת בחשבון:

איזו רמת הצלחה כלכלית או חומרית אתם צריכים כדי להיות מאושרים?

רבים מבלבלים בין מה שהם צריכים עם מה שהם רוצים. החזון האישי שלכם יכול לכלול רצון או צורך - זה החזון האישי שלכם להצלחה. אבל כשאתם מנסחים את זה, היו בטוחים שברור לכם מה זה מה.

אל תפחדו מהצלחה. יש אנשים שלא מפחדים ומרגישים הגשמה גדולה ברגע שהם משיגים את המטרות הפיננסיות שלהם. אנשים אחרים מרגישים אשמים לעבוד במטרה להגיע להצלחה כלכלית. אם זה מתאים לפרופיל שלכם, קחו בחשבון שההצלחה הפיננסית שלכם יכולה לתת לכם את ההזדמנות באמת לעזור לאנשים על ידי שיתוף המשאבים שלכם. שמעתם על בלייק מיקוסקי? לא הרבה אנשים מזהים את שמו. אבל רוב האנשים

מכירים את החברה שלו: Toms Shoes. כשחברת Toms מוכרת זוג נעליים, זוג אחד נמסר גם לילד נצרך. בלייק הגדיר כיעד השגה של הצלחה כלכלית ושיתוף שלה עם אחרים.

=======================

העסק שלך

מתוך היעוץ שלנו  לאלפי בעלי עסקים למדנו כי:

 • העסק נמצא בעדיפות 1א.
 • בעל העסק בעדיפות 1.

כלומר, בעלי עסקים רבים יקבלו החלטות שלא יובילו לצמיחה בהכנסות וברווחיות לעסק שלהם. אבל, החלטות עסקיות אלו תואמות ב-100% את החזון האישי של הבעלים.

העסק שלכם ימלא תפקיד מרכזי בהשגת החזון האישי שלכם. לפני שתוכלו להתחיל להוביל אסטרטגית את העסק שלכם, עליכם לדעת לאן אתם רוצים להגיע.

Small Giants מאת Bo Burlingham, מציג פרופיל של 14 עסקים שבחרו להיות גדולים באיכות ולא גדולים בכמות. דוגמה אחת היא Selima Inc, חברה לעיצוב אופנת עילית וייצור שמלות המשרתת קהל לקוחות נבחר. סלימה סטבולה, נולדה בעיראק ובשנת 1945 עברה לארה"ב עם בעלה, איש צבא ארה"ב, והחלה לעצב בגדים כדי לעזור בפרנסת משפחתה. עד מהרה חיזרו אחריה בכירים ומשקיעים בתעשיית האופנה שראו בה עוד כריסטיאן דיור או קוקו שאנל. במקום זאת, סלימה החליטה להקים עסק משלה של שני אנשים, ולעצב בגדים רק לאנשים שהיא אוהבת.

זכרו, העסק שלכם הוא אמצעי למטרה - לא המטרה עצמה. הוא אמור להניע אתכם לאורך הדרך בכיוון החזון האישי שלכם. הבינו שהעסק שלכם עובד בשבילכם - לא להיפך.

החזון של כל אחד לגבי הצלחה ומה הוא רוצה להוציא מהעסק שלו, שונה.

 

מתוך מנהיגות עסקית אסטרטגית, מאת אלן פישמן:

"לעתים קרובות אני נזכר בכך, כשאני חושב על הערות שהשמיע סם קונרוי, מייסד קונרוי טכנולוגיות כשהוא רכן קדימה על שולחן חדר הישיבות במהלך ישיבת מועצה עסקית של TAB.  הוא הושיט את ידיו החוצה כאילו תופס את השולחן ואמר, 'ובכן, הרגע קיבלתי הצעה מדהימה - שלא ביקשתי - לקנות את החברה שלי'. אז הוא נקב  במחיר, שהיה במיליוני דולרים".

"עיניהם של רבים מחבריו לדירקטוריון התרחבו, וחשבו כמה נפלא זה היה עבור סם. 'אבל', אמר סם כשהוא נשען לאחור, 'אני לא מתכוון להיענות להצעה'. אחד מחבריו ל-TAB שאל אותו למה. סם קונרוי ענה, 'אני יודע שזו הצעה נדיבה ביותר'. הוא היסס, ואז אמר, 'אבל, העסק שלי זה אני ואני זה העסק שלי: אין שום הפרדה בינינו.' רבים מחבריו למועצה העסקית הנהנו בראשם בהבנה הדדית. עבור רוב בעלי העסקים, החברה שלהם היא אחד ההיבטים החשובים ביותר בחייהם, שהמטרה והערך הרגשי שלה חשובים מאד לבעל העסק”.

================

תפקיד

תשאלו את עצמכם שאלה פשוטה: האם אתם אוהבים להגיע לעבודה?

אתם מנהלים את העסק שיצרתם. האם זה מה שדמיינתם? האם התפקיד שלכם בעסק שלכם מאפשר לכם לבטא את התשוקה שהייתה לכם כשפתחתם את העסק שלכם לראשונה? האם אתם מבלים יותר מדי זמן בעבודה בעסק שלכם?

לבעלי עסקים רבים אין תשובה טובה לשאלות אלו. הדברים פשוט התפתחו עם החברה שלהם, וכשהם מסתכלים לאחור, הם מגלים שהם עושים דברים שהם מעולם לא תיארו לעצמם. חלקם ממש לא אוהבים את מה שהם עושים. זה קורה, והרבה! אבל עכשיו זה הזמן לעשות שינוי ולקחת את השליטה על החברה ולעשות את מה שאתם באמת נהנים ממנו.

אולי אתם חושבים שאתם "חיים בעולם האמיתי" ולפעמים צריכים לעשות דברים שאתם לא אוהבים לעשות במיוחד. זה נכון, אבל בעלי עסק עם חזון אישי, לוקחים את השליטה בידיהם. מנהיגות עסקית אסטרטגית כוללת את מחקר המקרה של אנדרו ארדן מ-Arden Construction. ארדן תכנן עבור עצמו תפקיד עסקי שבו הוא מבלה 75% מזמנו בעשיית דברים שפועלים לטובת החוזקות שלו ו-25% מזמנו הוא משקיע בפעילויות אחרות הקשורות לעבודה. זוהי דרך טובה לאזן בין אתגרי העולם האמיתי לבין הכישורים שלכם והתשוקה שלכם.

הגדירו מה אתם רוצים לעשות בעסק שלכם.

שאפו למשהו שיאפשר לכם לעבוד על העסק שלכם יותר ממה שאתם עובדים בעסק שלכם.

איזון בין עבודה והחיים

רבים מאיתנו בחרו להיות בעלי עסקים כדי שנוכל לשלוט יותר בחיינו. כמה בעלי עסקים מרגישים שהם באמת בשליטה? האם העסק שלכם שולט בכם במקום שאתם תשלטו בו?

השגת איזון בין עבודה לחיים פירושה איזון בין העבודה שלנו לכל דבר אחר שחשוב בחיינו. המודל העסקי שלכם צריך לאפשר לכם להשקיע זמן בתחומים הלא עסקיים בחייכם המספקים לכם הגשמה אמיתית.

מנהיגות עסקית אסטרטגית כוללת את מחקר המקרה של ברידג'ט בייקר מ-The Baker Fabrication Company. ברידג'ט החליטה להתנגד לאסטרטגיה שהייתה מביאה להתרחבות למשרד מכירות אזורי מחוץ לעיר מכיוון שהיא לא רצתה להגדיל את מכסת הנסיעות שלה. היא גם לא רצתה לקחת על עצמה את הסיכון הפיננסי של משרד נוסף ללא מעורבות "מעשית" ישירה בהצלחתו. הרחבת העסק עשויה להיות הדבר הטוב ביותר עבור העסק; אבל זה לא עלה בקנה אחד עם חזון ההצלחה האישי של בייקר.

תגמולים פסיכולוגיים או רגשיים

 

אנשים רבים פותחים עסקים כי הם רוצים לעזור לאנשים. הם רוצים להפוך את העולם למקום טוב יותר.

עבור אנשים מסוימים, תגמול חומרי אומר מעט מאוד. יש דברים אחרים שהם מחפשים בחיים. אילו גורמים פסיכולוגיים גורמים לכם להרגשה טובה ולהגשמה? האם יש לכם או האם אתם מחפשים הכרה בקרב בקהילה שלכם? האם אתם נותנים שירות לאחרים? האם חזון ההצלחה שלכם כולל הפיכת העולם למקום טוב יותר?

יציאה מהתפקיד שלכם או צמצומו

 

האם אתם חולמים על פרישה בשלב כלשהו? לא כולם רוצים לפרוש. פרישה יכולה לקבל צורות רבות. פרישה וחוסר פעילות הם לא אותו דבר. אם אתם חושבים על פרישה:

 • מה עליכם לעשות עם העסק שלכם שיעזור לכם להשיג אורח החיים שאתם רוצים?
 • איזו הכנסה צריכה להיות לכם כדי שתוכלו לממש את חלומות הפרישה שלכם?

שון בייקר, שהקים את Baker Fabrication, עדיין היה מעורב בעסק עד שנות ה-80 לחייו. כשנשאל מדוע הוא עדיין עבד כל כך קשה בגילו, אמרו לו: "המצב הכלכלי שלך איתן ואתה אינך צריך לעבוד." על כן הוא ענה: "זה לא קשור לכסף. אני עושה את זה כי אני חי את זה ואוהב את זה. אני הולך לישון בלילה, חושב על הפרויקטים הנוכחיים והעתידיים שלי וקם בבוקר עם מטרה".

שאלה חשובה לבעלי עסקים שפורשים היא: במה ישקיעו את הזמן שהשקיעו בזמן העבודה שלהם? התשובה עבור מי שניהל חברה, יצר מקומות עבודה, השפיע על התעשייה וצוטט בתקשורת כשאמר: "לשחק קצת גולף" , יוריד מהזמן שהוא רגיל להשקיע בעבודה. בעלי עסקים רבים מרגישים אבודים וחסרי חשיבות לאחר פרישתם. החזון האישי שלכם לא צריך להתייחס רק לשלב בו תרצו לפרוש, אלא לתוכנית שתקיים אורח חיים מספק במהלך הפרישה שלכם. התחילו לעבוד לקראת חזון הפרישה שלכם כבר עכשיו.

דוגמה לחזון אישי

להלן דוגמה לחזון ההצלחה האישי של בעל עסק:

 • לשמור על שליטה בעסק תוך צמצום שעות העבודה ל-25 שעות שבועיות
 • להגיע להכנסה שנתית של שש ספרות מעסק
 • למקד את הפעילות שלי במכירה ללקוחות גדולים ופיתוח טכנולוגיה חדשה, שאני נהנה ממנה ושעושה שימוש בחוזקות שלי
 • לבלות הרבה זמן עם בת זוגתי על סירת מפרש

 

 מה הלאה?

"הסוד כדי להתקדם הוא להתחיל" - מארק טווין

אני מקווה שמאמר זה נתן לכם השראה כדי להקדיש זמן לגיבוש החזון האישי שלכם להצלחה. מזל טוב! מה השלב הבא?

השלב הבא הוא לפתח חזון מאוד ברור ומפורט לעסק שלכם המעוגן בחזון האישי שלכם ואשר מניע את העסק לתמוך בחזון זה ובמצב הסופי הצפוי. פיתוח חזון החברה שלכם מוביל אתכם דרך אותו תהליך שבו אתם משתמשים לצורך פיתוח החזון האישי שלכם, פרט לעובדה שהוא יהיה מכוון לגמרי לעסק. ההכרה והשימוש בשני החזונות החופפים האלה, תיצור פחות מתח ויותר אושר ושילוב הרמוני כולל של חיי העסק והחיים האישיים שלכם.

חזון ההצלחה האישי של חבר TAB: איזון בין עבודה לחיים

לחבר TAB בן אלן, מ-Allen Technology Advising (ATA), היה חזון אישי. במשך חמש שנים, אלן שם לו למטרה למצוא דרך לנסוע לטנזניה לשהות ממושכת מבלי שהעסק שלו יסבול בהיעדרו. כדי לעשות זאת, הוא היה צריך ללמוד כיצד לכוון את העסק שלו כך שלא יהיה תלוי בו לחלוטין. המועצה העסקית של TAB עזרה לו לתכנן מחדש את החברה שלו ואת האחריות של הצוות כך שהוא עובד על העסק.

ב-2013, אלן הצליח להגשים את חלומו ולקח שבעה חודשי שבתון עם משפחתו בטנזניה. זו הייתה חוויה מתגמלת של פעם בחיים, וחזרתו לארה"ב הפכה אותה לעוד יותר חזקה. בזמן שאלן לא היה, ATA רשמה את חודש הרווח הגדול בתולדותיה. בנוסף, לקוחות התלהבו מהשיפור העצום בשירות הלקוחות.

"אני נותן את הקרדיט ל TAB על שיכולתי לממש הזדמנות כל כך מדהימה של פעם בחיים. אני לומד כל כך הרבה על ניהול עסק בצורה מעולה. ללא ספק, מעורבות TAB היא ההשקעה הטובה ביותר שעשיתי אי פעם כבעל עסק”.

בן אלן, Allen Technology Advising, Evergreen, CO

האם המאמר עזר לכם? עזרו לעוד מישהו על ידי העברת המאמר לעמית.

x
סייען נגישות
הגדלת גופן
הקטנת גופן
גופן קריא
גווני אפור
גווני מונוכרום
איפוס צבעים
הקטנת תצוגה
הגדלת תצוגה
איפוס תצוגה

אתר מונגש

אנו רואים חשיבות עליונה בהנגשת אתר האינטרנט שלנו לאנשים עם מוגבלויות, וכך לאפשר לכלל האוכלוסיה להשתמש באתרנו בקלות ובנוחות. באתר זה בוצעו מגוון פעולות להנגשת האתר, הכוללות בין השאר התקנת רכיב נגישות ייעודי.

סייגי נגישות

למרות מאמצנו להנגיש את כלל הדפים באתר באופן מלא, יתכן ויתגלו חלקים באתר שאינם נגישים. במידה ואינם מסוגלים לגלוש באתר באופן אופטימלי, אנה צרו איתנו קשר

רכיב נגישות

באתר זה הותקן רכיב נגישות מתקדם, מבית all internet - בניית אתרים. רכיב זה מסייע בהנגשת האתר עבור אנשים בעלי מוגבלויות.