ייעוץ ארגוני -לא סתם טיפים

תחום הייעוץ הארגוני הוא תחום רחב ביותר ונדרש על ידי עסקים ברחבי העולם שמוכנים להשקיע כסף רב וזמן יקר בתמורה לייעוץ טוב אך למרבה הצער, כמות משאבים עצומה יורדת לטמיון כתוצאה מייעוץ שאינו ישים בפועל, אינו תואם את הצפיות או פשוט לא רלוונטי. על מנת למנוע את הבזבוז ועוגמת הנפש מתהליך כזה שאינו מוצלח, חשוב מאוד עבור יועצים להתכוונן ולדייק את כישוריהם ובמקביל חשוב מאוד שהלקוח ידע בדיוק מה הוא יכול וצריך לבקש מבעל המקצוע ולכן ריכזנו עבורכם מספר כלים מנחים בין אם אתם אנשי מקצוע מתחום הייעוץ ובין אם אתם אנשי עסקים הזקוקים לייעוץ יעיל ואפקטיבי.

מטרות: סדר חשיבות

ייעוץ ניהולי לעסקים כולל מגוון רחב ובעצם אינסופי של תחומים, לכל תחום עיסקי יש את סוג הייעוץ הספציפי והמתאים לו אך למרות המגוון, ניתן עדיין לנסח ולמקד מטרות שאליהן כדאי וראוי לשאוף על מנת למקסם את יעילות הייעוץ. ניסחנו עבורכם רשימת מטרות על פי סדר חשיבותן:

  1. מסירת מידע
  2. פתרון בעיות 
  3. ביצוע אבחון, הגדרה מחדש של הבעיה
  4. מתן המלצות על סמך האבחון

מטרות אלה הן אינטואיטיביות ומרבית היועצים יישמו אותן באופן טבעי. כמו כן, מטרות אלו יהיו בדרך כלל הציפיות הבסיסיות של כל לקוח מאיש המקצוע אך ראוי שנצלול מעט לעומקן על מנת שיהיו ברורות ככל האפשר. התקשורת בין הלקוח לבין איש המקצוע חייבת להיות מדויקת על פי רשימת מטרות ברורה על מנת שלא יווצר פער ציפיות העלול להעיב על כל התהליך. המטרות יכולות להיות גמישות ולהשתנות על פי הצרכים אך גם השינוי צריך להיעשות באופן מתוקשר בכל עת כדי לא ליצור פערים בציפיות. 

בואו נבחן את המטרות:

1. מסירת מידע

הסיבה הראשונה ואולי הנפוצה ביותר שבגללה פונים אנשים לייעוץ היא מידע. אמנם אנו חיים היום בעולם בו רוב המידע זמין ובחינם (המאמר הזה מוכיח זאת) אך עדיין רבים מהלקוחות הזקוקים לייעוץ מעוניינים בקבלת מידע ספציפי וממוקד עבור התחום בו הם עוסקים. בנקודה זו חשוב שנבדיל בין המילה "מידע" למילה "ידע". מידע קיים, זמין ונגיש בכל מקום והיכולת להשתמש במידע הזה ולהפוך אותו לכלי יעיל כלומר לברור מתוכו ולקחת רק את האינפורמציה הרלוונטית ולהשליך את המיותרת, זוהי היכולת להפוך את המידע לידע, לברור ולהסיר את ה"מ" המציינת "מיותר" וכך להישאר עם ידע שהוא כידוע, הכוח. יועץ טוב יוכל לסייע בדיוק בנקודה הזו ויהיה המסננת שדרכה יעבור רק החלק הרלוונטי.

2. פתרון בעיות

העניין השני שאליו נדרשים יועצים לרוב הוא עזרה בפתרון בעיות. לקוחות רבים רוצים פשוט לדעת מה נכון לעשות במצבים ספציפיים כגון: מה האסטרטגיה השיווקית הנכונה, מהי המדיניות הפיננסית המומלצת או איך נכון לנהוג במקרים של חוסר יעילות, ירידה במורל של העובדים או איך לבנות רצף ניהולי נכון וכדומה. הרצון לפתור בעיות באמצעות פתרונות קסם קיים בכולנו, בין אם בתור לקוח שמעוניין בנוסחה פשוטה שתפתור הכל ובין בתור יועץ שבמבט מבחוץ יכול לקפוץ למסקנות נמהרות. על הדחף להציע פתרונות מהירים כדאי וראוי להתגבר כיוון שהוא תמיד אשליה. גם אם הפתרון הוא נכון במקרה הטוב, חשוב מאוד שייווצר באופן אורגני בתוך המערכת ולא כרעיון כפוי מבחוץ. כאשר רעיון נולד וצומח במערכת עצמה הוא מוטמע באופן מהיר וקל, הוא תמיד יהיה רלוונטי והכי חשוב הוא יסייע בפתרון בעיות בעתיד.

הדרך הטובה ביותר לפתרון בעיות היא באמצעות ויתור על סימני קריאה והוספת סימני שאלה. שאלות טובות יובילו את הלקוח למציאת הפתרון בעצמו. שאלות שניתן לשאול יהיו למשל:

  • אילו פתרונות נוסו בעבר? מה היו התוצאות?
  • אילו פתרונות עלו אך טרם נוסו?
  • מהם כל האספקטים הנפגעים כתוצאה מהבעיה?
  • אם ישנו פתרון, מה הדרך הטובה ביותר בו הוא ייושם?
  • כיצד ניתן להימנע בעתיד מבעיות דומות?

הנחתת פתרונות על הלקוח מייצרת תחושה של היררכיה בה הלקוח נמצא למטה והיועץ מעליו, תחושה זו פוגעת בתהליך ותותיר טעם מר בשונה מדרך שאילת השאלות בה ממקם את עצמו היועץ במקום של ענווה ומעצים את הלקוח וכך נוצרת תחושה של אמון ונכונות להתקשרות נוספת בעתיד.

3. ביצוע אבחון, הגדרה מחדש של הבעיה

יועץ טוב הוא יועץ המסוגל לאבחן בעיה באופן נכון. לעיתים קרובות לקוחות ניגשים לייעוץ עם בעיות מנוסחות ומוגדרות כאשר בפועל, ישנה בעיה נסתרת ומהותית מתחת לפני השטח והבעיות הנראות לעין אינן אלא סימפטום של הבעיה האמיתית. אדם הניגש אל הרופא עם שלל בעיות, כאב פה וגירוד שם, חוסר שינה ומצב רוח ירוד יבקש מהרופא תרופות שונות להקלה על מכאוביו אך רופא מנוסה ידע לבצע את האבחון הנכון וכך גם להפוך בעיות רבות לבעיה אחת הדורשת טיפול ממוקד וממילא ייעלמו כל הסימפטומים. ממש כך, גם היועץ האירגוני המיומן יוכל להשתמש בכל הנתונים ולהגיע יחד עם הלקוח אל שורש העניין ולהגדיר את הבעיה באופן ממוקד וכך גם הפתרון יהיה ארוך טווח ולא קצר מועד.

4. מתן המלצות על סמך האבחון

מתן המלצות הוא זמן קריטי ביותר וחשוב לתת עליו את הדעת בטרם הוא מבוצע. המלצות הן סך כל הלימוד שעשה היועץ במהלך האבחון וחשוב מאד שהן יעברו באופן פשוט וברור. המלצות שאינן ברורות עלולות ליצור יותר נזק מתועלת. דווקא במצב בו נעשה תהליך האבחון באופן בריא בשיתוף עם הלקוח, שלב מתן ההמלצות הוא הרגע בו פוסע היועץ צעד לאחור על מנת לאפשר ללקוח מבט חיצוני על התהליך, מעין מבט - על ממעוף הציפור. שלב זה יכול להיות מיושם באמצעות דוחות או מצגת או כל אמצעי אחר הנותן תמונת מצב ברורה וכלי שבו ניתן להשתמש באופן מיידי. שלב זה יהיה לרוב גם סופו של תהליך והניתוק ברגע קריטי זה הוא חשוב על מנת למנוע היווצרות של תלות בין הלקוח לבין איש המקצוע. יועץ טוב מעצים את הלקוח שלו ומספק לו את הכלים להסתדר בעצמו ככל האפשר או במילים אחרות: היועץ הטוב ביותר הוא ההופך עצמו למיותר!

כמובן שקיימים עוד כלים רבים וטובים אך אלה הדגשים שאנו רואים אותם כמרכזיים וחשובים במיוחד וחשוב לתת עליהם את תשומת הלב כך שכל תהליך יהיה משמעותי ונכון בכל התחומים!

אודות ארגון TAB

אירגון TAB הוקם ב1990 והיום היא הארגון הגדול והמוביל בעולם לאימון עיסקי (Executive Coaching) ולהנחיית מועצות עסקיות (Peer Advisory boards).  האירגון מסייע לבעלי עסקים ומנהיגים להצליח ולהשיג הגשמה אישית. אנו עושים זאת באמצעות שיתוף תובנות מעמית לעמית, פגישות עם מאמנים מוסמכים ושימוש בכלים ומשאבים קנייניים המחברים את בעלי העסקים לאלפי חבריהם ברחבי העולם. אירגון TAB מספק ייעוץ בעולם האמיתי שמבטיח תוצאות מוחשיות. TAB Israel היא קהילה תוססת הגדלה במהירות של בעלי חברות ובכירים במגוון עסקים גדול.

x
סייען נגישות
הגדלת גופן
הקטנת גופן
גופן קריא
גווני אפור
גווני מונוכרום
איפוס צבעים
הקטנת תצוגה
הגדלת תצוגה
איפוס תצוגה

אתר מונגש

אנו רואים חשיבות עליונה בהנגשת אתר האינטרנט שלנו לאנשים עם מוגבלויות, וכך לאפשר לכלל האוכלוסיה להשתמש באתרנו בקלות ובנוחות. באתר זה בוצעו מגוון פעולות להנגשת האתר, הכוללות בין השאר התקנת רכיב נגישות ייעודי.

סייגי נגישות

למרות מאמצנו להנגיש את כלל הדפים באתר באופן מלא, יתכן ויתגלו חלקים באתר שאינם נגישים. במידה ואינם מסוגלים לגלוש באתר באופן אופטימלי, אנה צרו איתנו קשר

רכיב נגישות

באתר זה הותקן רכיב נגישות מתקדם, מבית all internet - בניית אתרים. רכיב זה מסייע בהנגשת האתר עבור אנשים בעלי מוגבלויות.