מהו נטוורקינג?

מהו נטוורקינג?

המושג נטוורקינג מתאר את הכוח הגלום בחיבורים בין אנשים, הקשר בניהם המבוסס על הכרות אישית המובילה ליחסי קרבה ואמון.

המושג עצמו לקוח מעולם המחשוב, לפני למעלה משלושה עשורים הבינה האנושות את הכוח העצום הגלום בחיבור בין מחשבים להגברת יכולת פתרון הבעיות ואחסון מידע ומאז החלה התפוצצות טכנולוגית עוצמתית ששינתה את פני העולם בו אנו חיים ואנו חווים אותה משפיעה, משנה ומעצבת את חיינו בכל יום ויום.

דווקא בעולם בו העוצמה הטכנולוגית הולכת וגוברת ויותר ויותר משימות שבעבר בוצעו על ידי בני אדם הולכות ועוברות לידיה של הטכנולוגיה, צפה ועולה העובדה שהעוצמה האמיתית שלנו כבני אדם גלומה ביכולת לשתף פעולה אחד עם השני והערך של ביסוס אמון אישי הופך חשוב ומשמעותי בעולם העסקים יותר מאי פעם.

בנוסף, ההתפתחות הטכנולוגית שינתה את חיינו במובנים רבים כשאחד השינויים המשמעותיים שאנו חווים הוא היכולת ליצור קשרים עם כמות אנשים שלא נראתה מעולם בהיסטוריה.

בעולם הטרום טכנולוגי, ההיכרות היתה קשורה באופן ישיר למיקום הגיאוגרפי בו אני נמצא, איפה אני חי,  גר ועובד וכדי להתמודד עם המגבלה הזו היה עלי לנסוע, לטוס ולהשתכן במקום זר, מה שדרש זמן וכסף רב.

מגבלה נוספת היתה המיקום הסוציאלי בו אני חי, עם מי אני מסתובב, איזו שפה אני דובר וכן הלאה.

כתוצאה מכך כמות האנשים שהאדם הממוצע הכיר במהלך חייו היתה מוגבלת בגבולות מוגדרים אלה.

כיום, הטכנולוגיה הופכת את הגבולות הללו לכמעט ולא רלוונטיים, אני יכול לפגוש באופן וירטואלי כל אדם בכל מקום ובכל זמן ואף להתגבר על מגבלות של שפה באמצעות תרגום אינסטנט ממוחשב ולהכיר וללמוד תרבות שונה במהירות ובקלות.

כיום, יותר מאי פעם החשיבות של יכולת הנטוורקינג בעולם העסקי היא מהיכולות החשבות ביותר להצלחה!

מי שונא נטוורקינג?

פעמים רבות אני שומע את המשפט "אני שונא נטוורקינג" ממנהלים רבים ואני שואל את עצמי למה?

מה הוא הדבר שעלול לעורר התנגדות חזקה כל כך במיוחד כשלכאורה מדובר ביכולת בסיסית הטבועה בנו כבני אדם?

נכון, יש אנשים שבשבילם יצירת קשרים אישיים הוא החלק המהנה ביותר בעבודה והם רק מחכים לרגע בו יפגשו אדם חדש, אנשים אלו לא יצליחו להבין איך אפשר לשנוא משהו כל כך טבעי ומהנה, בשבילם זה ישמע כמו מישהו שאומר "אני שונא לאכול".

מקור הקושי העיקרי בנטוורקינג מגיע דווקא מתוך העובדה שמדובר פה ביצירת קשר אישי בכדי לייצר אמון.

כשאני יוצר קשר עם אדם אחר למטרות קשר זוגי אינטימי או חברי הקשר עצמו עומד במרכז והוא אינו למטרות רווח או בשפה קדומה "אהבה שאינה תלויה בדבר", התחושה הנוצרת היא נעימה ומרגישה נכון.

ביצירת קשר שבו המטרה העיקרית היא מטרה עסקית עלולה להיווצר תחושה של ניכור וזיוף ואולי אפילו תחושת ניצול וההסתייגות מתחושות אלה היא טבעית ומבורכת.

אף אחד לא אוהב ולא רוצה להרגיש ככלי, כאמצעי ביד מישהו אחר להשגת מטרה ותו לא.

תפיסה זו הופכת את המושג נטוורקינג למושג קר ותכליתי שהוא ההפך הגמור מהמטרה שאותה הוא שם חורט על דגלו, יצירת קשר אישי ויחסי אמון הדדיים.

איך עושים נטוורקינג נכון?

הנקודה החשובה ביותר שצריך להבין בקשר לנטוורקינג היא שהעסק הוא לא העיקר אל הקשר עצמו.

רגע, תגידו לי בוודאי, אני פה כדי ליצור קשרים לטובת העסק שלי, להביא לצמיחה כלכלית, לגדול, להתבסס ובשורה התחתונה, להרוויח יותר כסף אז איך אתה אומר לי שהעסק הוא לא העיקר?

אם נחזור למקור השם, נזכר שהוא מגיע מעולם המחשוב, החיבור בין מחשבים רבים הופך כל מחשב המחובר אל הרשת לעוצמתי יותר, הסמארטפון שאצלי בכיס מסוגל לספק לי מידע על על דבר שבעולם בחלקיק השניה בזכות החיבור שלו לרשת וזוהי העוצמה האמיתית הגלומה בתוכו.

כדי ליהנות מיצירת קשרים עם אנשים אחרים בתחום העסקי חשוב שנבין ונפנים שהעוצמה גלומה בקשר עצמו, הקשר הוא העיקר והצמיחה העסקית תהיה פועל יוצא טבעי של אותו הקשר ואז אנו מרוויחים פעמיים, קודם כל קשר חזק ויציב בתחום בו אנו פועלים וצמיחה עסקית לכולם!

אחרי שהבנו שהקשר הוא העיקר חשוב שנבין איך לעשות את זה נכון.

כנות

הדבר החשוב ביותר בנטוורקינג הוא כנות.

כנות היא פעולה של אומץ, אני מאפשר לעצמי להיות חשוף ופגיע מול אדם אחר ובכך מאותת לו שהוא יכול לתת בי אמון ולהשיב לי באותה כנות וכך נוצר אמון.

כמובן שאני לא מתכוון לחשיפה של כל סודותיי הכמוסים ביותר בפני אנשים זרים אבל חשוב שלפני כל פעולה של נטוורקינג אהיה מוכן לתת הצצה 

אנחנו לא צריכים להניח את כל הקלפים על השולחן אבל כל קלף שנניח יגביר את האמון בנו.

לא משנה אם מדובר בקשר שאנו מנהלים באופן כללי באמצעות הרשתות החברתיות או באופן אישי עם אדם ספציפי, היכולת לכנות ושקיפות מובילה לעוצמה לדוגמא, ידעתם שבחברת נטפליקס כל תלושי השכר של כל העובדים גלויים לכולם?

שקיפות זו מייצרת תחושת אמון ומחזקת את הקשר בין העובדים ומובילה להצלחה!

ערך

לפני כל יצירת קשר חשוב שנדע מה יש לנו להציע.

נכון שאנו רוצים להשיג משהו אבל הזדקקות כשלעצמה היא מרחיקה.

לדוגמה, עסקים רבים מפרסמים עצמם באמצעות הנחה, "אצלינו הכי זול", פרסום כזה עלול לרוב ליצור את התחושה ההפוכה ממה שהם רוצים לשדר ודווקא להרחיק את הלקוחות.

אנשים רוצים להרגיש ולדעת שהם חלק ממשהו גדול ואיכותי ללא קשר ותלות בהם, שהם מצטרפים למשהו שקיים ומשגשג גם בלעדיהם ולכן חשוב תמיד שנדע מהו הערך שאנו מציעים, מהו הדבר שאליו אנשים יכולים להתחבר.

הערכה

היכולת שלנו לזהות ולראות את החיובי, לפרגן ולהכיר טובה היא אחת היכולות המשמעותיות ביותר ליצירת קשרים חזקים של אמון.

לא משנה אם מדובר בלקוחות, עובדים או קולגות, אין דבר עוצמתי יותר מתשומת לב למשהו טוב שמישהו אחר עושה.

התחושה של להיות נראה, שמכירים בערך שלי מייצרת מיד תחושה של מחויבות טובה, של רצון להמשיך ולהיות חלק, של קשר והכרת תודה. 

לפני כל פעולת נטוורקינג חשוב שנשאל, מהו הדבר הטוב שאנו מזהים ואיך נוכל להדגיש אותו?

לסיכום

אין ספק שנטוורקינג טוב ונכון הוא אחד הדברים החשובים ביותר בעולם העסקי והיא פעולה שכאשר נעשית נכון, היא מתגמלת מאד, מניבה פירות שמהם אפשר להינות למשך זמן רב ובנוסף גם מהנה ביותר ומתגמלת באופן אישי ופנימי!

x
סייען נגישות
הגדלת גופן
הקטנת גופן
גופן קריא
גווני אפור
גווני מונוכרום
איפוס צבעים
הקטנת תצוגה
הגדלת תצוגה
איפוס תצוגה

אתר מונגש

אנו רואים חשיבות עליונה בהנגשת אתר האינטרנט שלנו לאנשים עם מוגבלויות, וכך לאפשר לכלל האוכלוסיה להשתמש באתרנו בקלות ובנוחות. באתר זה בוצעו מגוון פעולות להנגשת האתר, הכוללות בין השאר התקנת רכיב נגישות ייעודי.

סייגי נגישות

למרות מאמצנו להנגיש את כלל הדפים באתר באופן מלא, יתכן ויתגלו חלקים באתר שאינם נגישים. במידה ואינם מסוגלים לגלוש באתר באופן אופטימלי, אנה צרו איתנו קשר

רכיב נגישות

באתר זה הותקן רכיב נגישות מתקדם, מבית all internet - בניית אתרים. רכיב זה מסייע בהנגשת האתר עבור אנשים בעלי מוגבלויות.