מנהיגות מתוך חזון

מנהיגות מתוך חזון

 

מנהיגים בעלי חזון מתווים דרכים חדשות. הם מעוררים גדלות בסובבים אותם. הם לוקחים סיכונים, נכשלים כישלון חרוץ ומנסים, מנסים שוב. מנהיגים בעלי חזון הם אנשים שנגעו בנו בעסקים, בפוליטיקה, בטכנולוגיה, בבידור ובאופנה. בצורה כזו או אחרת, הם נוגעים בכולנו.

 

לא עוד "עסקים כרגיל"

 

על מנת לשגשג באקלים הכלכלי המשתנה ללא הרף ובשוק עסקי משתנה, עלינו לבצע כמה שינויים.

 

 • עלינו להסתגל לאתגרים השוטפים שאנו מתמודדים איתם ברמה היומית, רבעונית ושנתית.

 

 • עלינו להתאים את הדרך בה אנו מובילים את הצוותים שלנו כדי לשפר את התקשורת והפרודוקטיביות.

 

 • אנחנו צריכים לזכור ששינוי יכול להיות מרתיע. עבור כולם.

 

אם תאמצו את התכונות של מנהיגות בעלת חזון המובאות כאן, תעזרו לצוות שלכם לאמץ את השינוי, והחברה שלכם תשגשג ותהיה בעלת יתרון תחרותי אמיתי.

 

"אם אתה יכול לחלום את זה, אתה יכול לעשות את זה." -וולט דיסני

 

כשיש לכם מנהיגות בעלת חזון, אתם רואים לאן אתם הולכים. אתם יודעים מה המטרה הסופית, ואתם לא סוטים מהדרך רק בגלל שנכנס גורם מפריע לתוכניות שלכם. אתם יכולים להיות מנהיגים בעל חזון עם כיוון יציב, דחף ומסירות להוביל את הצוות שלכם לגדולה.

 

מהו מנהיג בעל חזון?

 

מנהיג משפיע על הכיוון וההתנהגות של הצוות. השפעה זו נובעת לעתים קרובות מהעובדה שהוא כריזמטי, אמין, בטוח ומיומן בתחום בו הוא עוסק. כל התכונות הללו טובות, כמובן, אבל מנהיג בעל חזון עושה הרבה יותר.

 

ראשית, מנהיגים בעלי חזון יכולים לראות בדיוק לאן הם רוצים להגיע והם מחוברים רגשית למקום שבו הם רוצים להיות. מנהיגים בעלי חזון יכולים לעזור לאנשים סביבם לראות בבהירות רבה יותר את אותו חזון ולעורר את הקשר הרגשי לחזון זה. אם אתם יכולים לעשות את הדברים האלה, אתם יכולים להפוך למנהיגים בעלי חזון.

 

מנהיגים בעלי חזון צריכים לתקשר בצורה ברורה ונלהבת. לעורר אצל אחרים תשוקה למשהו פירושו ליצור אצלם קשר רגשי מוכוון-מטרה. כאשר הצוות שלכם קשור רגשית להשגת דבר, ההצלחה הופכת לחלק מהגאווה שלהם ומהתשוקה האישית שלהם להישגים.

 

מנהיגים בעלי חזון אוהבים רעיונות חדשים

 

תכונה חשובה נוספת של מנהיגות בעלת חזון היא היכולת, וכן הרצון, להיות תמיד פתוח לרעיונות מרעננים וחדשים, לא משנה מאין הגיעו. כולנו צריכים להיות פתוחים ללמוד כל רגע בכל יום.

 

 • אפשרו לצוות שלכם להראות את כישרונותיהם, שעשויים להיות מעבר לדרישות בפועל של עבודתם.
 • עודדו אנשים לדבר ולהציע הצעות.
 • האמינו בכוח סיעור המוחות.
 • לעולם אל תתעלמו מרעיון.
 • אפשרו לאנשים להיות יצירתיים וחדשניים.
 • עודדו תמיד כל אחד מחברי הצוות למחשבה יצירתית.

 

זכרו... צורך מוליד המצאה. אף פעם לא תדעו מי יביא את הרעיון הגדול הבא שיחולל מהפכה במה שאתם עושים והדרך שבה אתם עושים זאת.

 

שאלו את עצמכם

 

 • האם לאנשים בארגון שלכם נוח לגשת אליכם עם רעיונות חדשים?
 • האם אתם מעודדים חשיבה יצירתית?
 • האם זאת תרבות המקום העבודה שאתם מובילים?
 • אם כן, המשיכו בעבודה הנהדרת. אם לא, זה הזמן לעשות כמה שינויים.

 

 

מנהיגים בעלי חזון וכישלון

 

תכונה קריטית של מנהיגות בעלת חזון היא לאפשר לאנשים לעשות טעויות. זה חיוני כשרוצים לתמוך באווירה שבה הצוות שלכם זוכה לעידוד לחשוב מחוץ לקופסה. אם אתם מעודדים אנשים להציע מידע, להיות יצירתיים ולהעלות רעיונות מצוינים, עליכם להיות מוכנים לראות רעיון שנכשל. השתמשו בכישלון כאמצעי למידה עבור כל הצוות ללא שיפוט ומבלי לבייש אף אחד.

 

עם זאת, זכרו, יש הבדל בין כישלון מקובל לכישלון בלתי מקובל.

 

כישלונות מקובלים קורים כאשר נעשה מחקר נכון בשלב מוקדם, כאשר כל המעורבים בפרויקט מבינים את היתרונות ומחויבים להצלחתו.

 

כישלונות שאינם מתקבלים הם ההיפך מזה. אלה כישלונות שקורים כי הרעיונות באו מתוך זירוז; תהליך התכנון היה כאוטי והביצוע התקיים בחוסר זהירות. כישלונות שאינם מתקבלים יכולים לקרות גם כאשר נקלעים ללחץ שיש להשלים משהו מהר במקום לעשות אותו נכון.

 

התגובה של החברה לכישלון יכולה להיות הסוף שלה או מינוף מוצלח של לקיחת סיכונים בעתיד. אם מנהלים מקבלים את הכישלון, הם עורכים מסיבות כישלון או מקיימים ניתוח "שלאחר המוות"; מצאו דרכים לאמץ את הטעויות ולתקן אותן (בעזרת טקט) ואז האנשים יאמצו את הסיכון. חשוב למצוא הזדמנויות לכישלון מקובל ולהוביל את הצוות שלכם לפתרונות טובים יותר ולהצלחה רבה יותר בטווח הארוך.

 

מנהיגים בעלי חזון יחפשו את החשיבה הטובה ביותר,

ולאו דווקא הבטוחה ביותר. הפתרונות היצירתיים ביותר הם לא הזהירים ביותר.

 

 

     מנהיגים בעלי חזון נותנים קרדיט כשמתבקש

 

התכונה האולטימטיבית של מנהיג בעל חזון היא היכולת לתת תמיד קרדיט לאחרים ולא להסיט אותו לעצמו. חשוב שתהיו בעלי תכונת מנהיגות זו כי העובדים וחברי הצוות שלכם יעריכו אתכם על כך באמת. בתוך  תוכם, אנשים יידעו את התרומה שלך לפרויקט. כמנהיג הקבוצה, ההכרה שלכם בתרומתם של אחרים היא אחד המרכיבים הגדולים ביותר בתפקיד המנהיגותי שלכם.

 

בעת הצלחה, חשוב כי תתנו קרדיט לצוות וליחידים בצוות. פעולה זו מעוררת הערצה, מסירות ומחויבות מהאנשים שעובדים אתכם, וזה יעזור לכם לרכוש את אמונם ותמיכתם, הנחוצים כדי להפוך למנהיג בעל חזון.

 

כיום חברות עושות יותר בפחות. אנשים עובדים קשה יותר ויותר ולא מקבלים יותר שכר מאשר בעבר. עליכם להכיר בעבודה הקשה של כולם בצוות שלכם לעתים קרובות ככל האפשר. אתם לא יכולים להרשות לעצמכם שיעבור זמן רב מבלי לטפוח לצוות שלכם על השכם על המסירות שלהם. תנו להם לדעת שאתם שמים לב ומעריכים את העבודה שהם עושים בזמן שהם עושים אותה. התחילו לחגוג את ההישגים הקטנים, לא רק את הגדולים.

 

יחד עם ההכרה שהם יקבלו לאורך הדרך, הקפידו להדגיש את התמריצים להצלחה של הצוות שלכם. לפעמים תוכלו לתגמל את הצוות בתוספת שכר או הטבות. אבל התגמולים לא חייבים להיות רק כספיים. קחו בחשבון שהתגמול עשוי להיות ביטחון תעסוקתי, הכרה ציבורית, תחושת גאווה גדולה בהישג או אורח חיים טוב יותר בארגון. לא משנה מה התגמול, ודאו שאתם מעבירים זאת בצורה ברורה. ודאו שהצוות שלכם יודע לא רק מה עומד על כף המאזניים, אלא גם מה ניתן להרוויח מהנחישות והמסירות שלהם.

 

 

מנהיגים בעלי חזון מעצימים עובדים בידע

 

לפעמים החזון כל כך גדול, המטרה הסופית נראית כל כך רחוקה, וחברי הצוות שלכם עלולים להתעייף, להתייאש ואולי לאבד מוטיבציה בדרך לשם. מנהיגים בעלי חזון שומרים על כולם על המסלול, ממוקדים ועם מוטיבציה על ידי העצמת העובדים על ידי שיתוף שלהם בידע על הצעדים שהם נוקטים תוך מדידה מתמדת של התקדמות ותגמול הישגים.

 

על מנת למדוד התקדמות, אתם צריכים תוכנית ברורה שכולם יוכלו לעקוב אחריה. אם אתם יודעים לאן אתם הולכים, אתם יכולים למדוד כמה רחוק הגעתם ולאן אתם עדיין צריכים להתקדם. לאחר מכן, נצלו את ההזדמנויות שאתם מוצאים בדרך כדי להזכיר להם, לעתים קרובות ככל האפשר, שהדרך היחידה להגיע לכל מקום היא לעשות צעד אחד בכל פעם. שמרו על המוטיבציה של הצוות שלכם, שתהיה ממוקדת כך שהם ינועו עוד צעד אחד קדימה.

 

 

כיצד להעביר את החזון שלכם לצוות

 

על מנת לתקשר בצורה יעילה את החזון שלכם ואת התשוקה שלכם אליו, יהיה עליכם לפרק את המטרה לנקודות מיקרו כך שכל המעורבים יבינו את התפקיד הספציפי שלהם בתוכנית שלכם. איך הם תורמים? איך הם משפיעים? איך החזון יועיל להם?

 

אל תשכחו אף אחד בחברה כשאתם מתארים "מה יוצא להם מזה". בין אם זה מישהו שעושה מחקר, תפקידים אדמיניסטרטיביים, מכירות או פיתוח מצגות, תפקידכם הוא לוודא שכל אחד בצוות רואה, מבין, מקבל, יודע ומרגיש שמה שהם עושים עוזר להשיג את החזון. ולאחר מכן, עליכם לגרום להם להרגיש טוב עם זה.

 

היו הבעלים של החזון ואז עזרו לצוות שלכם להיות גם כן בעלי החזון.

 

 

מנהיגים בעלי חזון זקוקים לצוות הנכון

 

לא משנה כמה אתם ממוקדים בחזון או כמה אתם יכולים לעורר השראה באנשים שלכם. אם אין לכם את הצוות הנכון, זה לא יעבוד.

 

אתם צריכים לשאול את עצמכם: "האם הצוות שלי יכול להגיע לחזון?", כי אם הם לא יכולים, עליכם לערוך כמה שינויים. בשלב מסוים אולי היו לכם את האנשים הנכונים בצוות שלכם, אבל עם השינויים בעסק שלכם ובסביבה התחרותית שלכם, ייתכן שהאסטרטגיה שלכם להשגת החזון השתנתה. לכן, אם לא הערכתם את הצוות שלכם לאחרונה, עליכם לעשות זאת כעת יותר מתמיד.

 

כשאתם מתחילים בתהליך זה, יש כמה שאלות שעליכם לשאול את עצמכם לגבי חברי הצוות:

 

 • האם הם יכולים לראות את החזון?

 

 • האם הם מתואמים עם החזון?

 

 • האם הם חוששים משינוי או האם הם מוכנים להתמודד אתו?

 

 • האם יש להם מוטיבציה לפעול?

 

 • מה המניעים האישיים שלהם והאם הם מתאימים לצרכי הארגון שלכם?

 

 • האם המטרות שלהם, הן המקצועיות והן האישיות, עולות בקנה אחד עם השגת יעדי הארגון שלכם?

 

אם הצוות שלכם כבר אתכם ומוכן ללכת עד הסוף, יש בידיכם משהו נהדר. אם לא, ייתכן שיהיה עליכם לערוך כמה שינויים.

 

עליכם לדעת שלוש תכונות חשובות על כל חברי הצוות שלכם שישפרו מאוד את יכולתכם להוביל אותם.

 

 • מה מערך הכישורים שלהם? האם יש להם את הכישורים להגשים את מה שאתם מבקשים מהם?

 

 • מהן החוזקות, האפשרויות, החולשות והסיכונים שלהם?

 

 • מהן ההתנהגויות הטבעיות שלהם? לדוגמה: האם הם יוצרים עסקאות? אכפת להם מפרטים? האם הם שואפים לסביבה מובנית או שכאוס מבוקר מהווה סביבת עבודה טובה יותר עבורם?

 

כאשר אתם מעריכים את הגורמים הללו, עליכם לוודא שיצרתם את הסביבה הנכונה עבור כל אחד בצוות כדי להצליח.

 

תצטרכו גם להבין מה מניע את האנשים שלכם לקום בבוקר - מה מעורר אותם לרצות לעשות את המיטב? עם הידע הזה, תוכלו להעמיד אותם בעמדה שממלאת אותם ומובילה אותם להגביר את התפוקה שלהם.

 

מנהיגים טובים, מנהיגים בעלי חזון, מתחשבים ומעריכים את סגנונות ההתנהגות ואת המניעים הטבעיים של אנשים, בנוסף להערכת המיומנויות שלהם.

 

אין זה אומר שבהערכת צוות זו יהיה עליכם ללכת אחורה ולפטר אנשים. אולי כן. אבל אולי אתם רק צריכים לשנות את תחומי האחריות שלהם כדי שהם יוכלו לשגשג ולתרום באמת להשגת החזון. תתפלאו לגלות איזו התקדמות אפשר להשיג בעזרת התאמה מחודשת. זכרו לחשוב מחוץ לקופסה!

 

 

הפכו חלק ממועדון המנהיגות בעלת חזון

 

מנהיגות בעלת חזון אינה מועדון בלעדי המוגבל לחברים הבכירים בארגון. זה קורה בכל הרמות ויכול לערב את כל האנשים בארגון.

 

בספרו, Jack: Straight from the Gut, ג'ק וולץ' קובע שהדבר החשוב שהוא דחף כל מנהל GE לזכור הוא ש"הם המנכ"ל" מבחינת האנשים שעבדו ישירות עבורם.

 

במועצה עסקית של TAB, כל חבר הוא מנכ"ל של חברה. זה מדהים מה שאנחנו יכולים ללמוד מהניסיון הזה. יש אנשים שיעלו בזכות זאת, חלקם ייפלו תחת הלחץ.

 

מנהיגות בעלת חזון צריכה להתחיל לחדור לכל אחד בחברה שלכם, בכל מחלקה ובצוות שלכם. לא משנה היכן כל אחד ממוקם על פני התרשים הארגוני, כל אחד ואחת יכולים להיות מנהיג בעל חזון. וזה התפקיד שלכם להביא אותם לשם.

 

 

טפחו מנהיגות בעלת חזון אמיתית

 

טיפוח מנהיגות בעלת חזון בכל חברה מסייע בשמירה על מיקוד, הגדלת פרודוקטיביות, התקדמות לרמה גבוהה יותר של איכות ביצוע והגברת הרווחיות בכל עבודה. הדרך הטובה ביותר לטפח אווירה של מנהיגות בעלת חזון היא להוציא את כוח קבלת ההחלטות מחדר הדירקטוריון ולערב אנשים שאינם מנהלים בקבלת ההחלטות. כשתעשו זאת, תאפשרו ליותר אנשים להשמיע את קולם בכיוון שאליו אתם הולכים. אתם תצרו תהליך לקבלת יותר תמיכה מכל הארגון.

 

כאשר חברי הצוות שלכם יודעים שיש להם קול, זה מעצים אותם להרגיש את התשוקה להשגת המטרה - החזון. אם אתם באמת פתוחים ללמוד מאנשים אחרים בארגון שלכם, אתם צריכים ליצור הזדמנויות לשמוע אותם. אם הצוות שלכם כולל את כל האנשים הנכונים, תרצו לשמוע מהם, ותרצו ללמוד מהם.

 

כאשר חברי הצוות שלכם יודעים שיש להם קול, התשוקה שלהם להשגת המטרה והחזון מועצמת. אם אתם באמת פתוחים ללמוד מאנשים אחרים בארגון שלכם, אתם צריכים ליצור הזדמנויות לשמוע אותם. אם יש לכם את כל האנשים הנכונים בצוות שלכם, תרצו לשמוע מהם ותרצו ללמוד מהם.

 

תקשורת מחוזקת עם כולם פירושה שאינכם פוסחים על אבני דרך ולא מתעלמים מהזדמנויות לזהות ולעורר השראה.

 

המטרה של כל המנהיגים היא להיות פרודוקטיביים ולהשיג מטרות ארגוניות. כמנהיגים בעלי חזון, אנחנו רוצים למשוך את הצוות שלנו לגבהים חדשים, גבהים שהם רוצים להגיע אליהם, לא משנה כמה קשה הטיפוס, כי הם יודעים מה מחכה להם ברגע שיגיעו לשם.

 

האם אתם מוכנים לצאת למסע? האם אתם כבר במסע? האם אתם מוכנים להיות מנהיגים בעל חזון?

 

המועצה העסקית (TAB) עוזרת לבעלי עסקים שחושבים קדימה לטפח את העסקים שלהם, להגדיל את הרווחיות ולשפר את חייהם על ידי מינוף מועצות ייעוץ עסקי מקומיות, אימון עסקי פרטי ושירותים אסטרטגיים קנייניים.

 

הכירו עוד על האופן שבוIsrael  The Alternative Board יכול לעזור לעסק שלכם על ידי ביקור באתר שלנו, בכתובת www.tabisrael.com

 

 

 

האם  מאמר זה עזר לכם? עזרו לעוד מישהו על ידי העברת המאמר לעמית.

 

 

 

 

x
סייען נגישות
הגדלת גופן
הקטנת גופן
גופן קריא
גווני אפור
גווני מונוכרום
איפוס צבעים
הקטנת תצוגה
הגדלת תצוגה
איפוס תצוגה

אתר מונגש

אנו רואים חשיבות עליונה בהנגשת אתר האינטרנט שלנו לאנשים עם מוגבלויות, וכך לאפשר לכלל האוכלוסיה להשתמש באתרנו בקלות ובנוחות. באתר זה בוצעו מגוון פעולות להנגשת האתר, הכוללות בין השאר התקנת רכיב נגישות ייעודי.

סייגי נגישות

למרות מאמצנו להנגיש את כלל הדפים באתר באופן מלא, יתכן ויתגלו חלקים באתר שאינם נגישים. במידה ואינם מסוגלים לגלוש באתר באופן אופטימלי, אנה צרו איתנו קשר

רכיב נגישות

באתר זה הותקן רכיב נגישות מתקדם, מבית all internet - בניית אתרים. רכיב זה מסייע בהנגשת האתר עבור אנשים בעלי מוגבלויות.