תכנון ואסטרטגיה – מה ההבדל?

מהו תכנון?

תכנון פירושו מחשבה מוקדמת טרום פעולה, לפני שאנו פועלים אנו מעלים את כל הדרכים האפשריות בהן אנו יכולים לפעול ובוחרים מתוכן את הדרך הטובה ביותר.

תכנון הוא תהליך מאורגן של חשיבה מראש על פעולה עתידית, הכנת תכנית, כלומר רצף השלבים אשר יסייעו בהשגת יעדים ארגוניים. תכנון הוא אחד מבין חמש פונקציות של ניהול שהן: ארגון, שליטה, הנעה, הובלה וקבלת החלטות.

תכנון הוא פעילות מכוונת עתיד המתקיימת בהחלטות שגרתיות של משפחה, קבוצת חברים, מכללה, ממשלה וכמובן, בניהול העסק. תכנון דורש מיומנויות שיפוט, יכולת בחינת נתונים וקבלת החלטות. 

תכנית היא הסדר, התבנית, תוכנית היא קונקרטית מאוד במהותה ואינה מאפשרת סטייה. אם "תוכנית A" לא עובדת, אתה לא משנה את "תוכנית A" ומנסה שוב. במקום זאת, אתה עובר ל"תוכנית B" שהיא תוכנית חדשה לחלוטין. תוכנית מספקת מסגרת קוהרנטית שממנה ניתן לבנות כיוון בטוח ללכת בו. תוכנית מבטלת אמון כוזב ומגבירה את היציבות. תוכנית מגבירה את שקיפות העבודה שלנו ולא משאירה מקום להנחות.

 

תהליך התכנון

התכנון מצריך בראש ובראשונה הגדרת יעדים ומטרות שאליהם אנו מכוונים ועל פיהם יקבע התכנון. כמובן שאין באפשרותינו לצפות הכל ולכן חשוב מאד בשלב התכנון לנסות ולצפות בנוסף לרצונות והציפיות שלנו גם את הדברים העלולים להכשל, תכנון טוב לוקח בחשבון משתנים רבים ככל האפשר ודרכי פעולה משתנות בהתאם להתרחשות.

תכנון הוא בעצם הנסיון שלנו לצפות את העתיד ולהיערך לקראתו על ידי מזעור הסיכונים האפשריים ככל האפשר.

 

מהי אסטרטגיה?

אסטרטגיה היא תוכנית פעולה המתייחסת ישירות להתרחשויות העתידיות האפשריות ומציאת הדרך הטובה ביותר לרתום התרחשויות אלה לטובת השגת היעדים והמטרות שלנו.

אסטרטגיה היא בעצם השלב השני המגיע לאחר התכנון, השלב בו יש בידינו את כל הנתונים האפשריים יחד עם הבנת המשתנים שאין ביכולתינו לצפות מראש ויצירת תוכנית פעולה ברורה.

אסטרטגיה היא הדרך בה אנו צועדים והיכולת למנף ולהשתמש בכל התרחשות שנקראת בדרכינו לצורך ההגעה אל היעד, גם אם בתכנון מראש צפינו התרחשות מסוימת כמכשול, באסטרטגיה טובה נוכל להפוך אותו לכלי עזר, אסטרטגיה טובה הופכת את ה"דפקט לאפקט".

אסטרטגיה היא פריסה, עיצוב, או רעיון המשמש להשיג יעד מוגדר. אסטרטגיה גמישה מאוד ופתוחה להתאמה ושינוי בעת הצורך.

אסטרטגיה שימושית ביותר כאשר יצירתיות, שיתוף פעולה וחדשנות הם בעלי חשיבות עליונה. אסטרטגיה מעודדת פתיחות ודיונים מכל צד של המשוואה. אסטרטגיה חובקת שאלות ותשובות יעילות מחוץ לקופסה. אסטרטגיה מאפשרת זרימה טבעית של מחשבה ומומנטום מתמשך שנבנה עד שההצלחה לא רק מושגת, אלא שהציפיות מפתיעות ועולות מעבר למצופה. אסטרטגיה יכולה להפתיע, להרשים ולהעלות אותנו הרבה מעל כל מה שיכולנו לחלום עליו.

הבדלים מרכזיים בין תכנון ואסטרטגיה

ההבדלים העיקריים בין תכנון ואסטרטגיה הם כדלקמן:

  1. תכנון הוא צפייה והכנה מראש, לאירועים העתידיים שאינם ברורים. האסטרטגיה היא התוכנית הטובה ביותר שנבחרה מבין החלופות השונות להשגת יעדים.
  2. תכנון הוא כמו מפת הדרכה בעוד שהאסטרטגיה היא הדרך עצמה שלוקחת אותנו אל היעד.
  3. תכנון מכוון עתיד, ואילו אסטרטגיה מכוונת פעולה.
  4. תכנון מבוסס על הנחות ואילו אסטרטגיה מבוססת על התנסויות מעשיות.
  5. תכנון הוא חלק מהתהליך הניהולי. לעומת זאת, אסטרטגיה היא חלק מקבלת החלטות.

סיכום

תכנון ואסטרטגיה הם שני כלים חשובים ומשמעותיים בכל פעולה שאנו רוצים לבצע.

היערכות נכונה מראש תאפשר לנו הליכה בטוחה ומהירה בדרך שעלולה להיות מרתיעה ומסוכנת ללא תכנון מראש ואסטרטגיה נכונה וטובה תאפשר לנו להמשיך ולצעוד בדרך שבה בחרנו תוך שימוש בכל מה שהדרך מזמנת לנו.

תכנון ואסטרטגיה שלובים יחד והבנת כל אחד מהם בנפרד מאפשרת לשילוב הזה להתמזג ולהפוך פורה ואפקטיבי להשגת כל יעד.

השילוב הזה הוא בעצם חיבור בין שני קטבים מנוגדים, בין החלק השמרני לחלק היצירתי, בין האזור הבטוח והמוגן לאזור הפראי והלא ידוע.

יחד, כמו יינג ויאנג, כמו סדר וכאוס יכולה להיווצר צמיחה מדהימה!

x
סייען נגישות
הגדלת גופן
הקטנת גופן
גופן קריא
גווני אפור
גווני מונוכרום
איפוס צבעים
הקטנת תצוגה
הגדלת תצוגה
איפוס תצוגה

אתר מונגש

אנו רואים חשיבות עליונה בהנגשת אתר האינטרנט שלנו לאנשים עם מוגבלויות, וכך לאפשר לכלל האוכלוסיה להשתמש באתרנו בקלות ובנוחות. באתר זה בוצעו מגוון פעולות להנגשת האתר, הכוללות בין השאר התקנת רכיב נגישות ייעודי.

סייגי נגישות

למרות מאמצנו להנגיש את כלל הדפים באתר באופן מלא, יתכן ויתגלו חלקים באתר שאינם נגישים. במידה ואינם מסוגלים לגלוש באתר באופן אופטימלי, אנה צרו איתנו קשר

רכיב נגישות

באתר זה הותקן רכיב נגישות מתקדם, מבית all internet - בניית אתרים. רכיב זה מסייע בהנגשת האתר עבור אנשים בעלי מוגבלויות.