מהו ייעוץ ארגוני?

ייעוץ ארגוני

מנכ"ל חברה יפיק תועלת רבה מניסיון מצטבר של אנשים אשר עברו את אותה הדרך. הוא ישקול תכופות לעבוד עם מנטור, מאמן עסקי או יועץ. כאשר האתגר העקרי הוא הגדלת העסק והפיכתו ממיזם קטן לחברה מאורגנת, ייעוץ ארגוני בליווי אימון עסקי יהיה יעיל ביותר.

מהו ייעוץ ארגוני?

כל ארגון עסקי, בין אם מדובר בחברה קטנה ובין אם מדובר בתאגיד גדול, מטרתו היא להניב רווחים גדולים ככל האפשר ולמזער את הסיכונים וההוצאות למינימום האפשרי. הדרך להשיג מטרות אלה היא באמצעות עבודה יעילה ואפקטיבית ככל האפשר ובכך למקסם ולממש את הפוטנציאל הטמון בארגון, אך כשמו כן הוא "ארגון". לכן על מנת לממש את הפוטנציאל הוא חייב לעבוד באופן מאורגן. הסכנה הגדולה ביותר העומדת לפתחו של כל ארגון הוא חוסר בארגון. ממש כמו גוף חולה, כך גם ארגון שאינו מאורגן הוא חולה והשרדותו עומדת בסכנה.

מהם הגורמים לחוסר ארגון בארגון?

הגורם האנושי

עולם העסקים הוא עולם מורכב ביותר ועמוס פרטים טכניים שונים וספציפיים לכל תחום עיסוק אך ככלל, ארגונים מורכבים מעובדים, אנשים ברמות היררכיה שונות המשתפים פעולה יחד כדי לממש את הפוטנציאל הטמון בארגון. העניין הוא, שלאנשים שונים ישנן מוטיבציות שונות ולעיתים אף מנוגדות. אחד האתגרים הגדולים ביותר העומדים בפתחם של ארגונים הוא עניין שיתוף הפעולה. ישנן דרכים רבות להשיג תוצאה זהה ולעיתים קרובות יתגלו חילוקי דעות לגבי אופן הפעולה הנכון הדרוש בכדי להשיג את המטרה. בנוסף, יתכנו חילוקי דעות לגבי המטרות עצמן. פעמים רבות הצעות ניהוליות המתקבלות בדרג בכיר אינן תואמות את יכולות הביצוע בשטח ונוצרים חיכוכים. בנוסף לחילוקי דעות וניגודי עניינים בנוגע לארגון עצמו, לכל עובד ישנן מערכות שיקולים אישיות שלו הקשורות לאופן שבו הוא מתנהל בעבודה, לחייו הפרטיים ולמצבו האישי, וכל אלה משפיעים על הסביבה הקרובה אליו ועל הארגון כולו. כשלעובד טוב לארגון טוב.

הזמן עושה את שלו

נהוג לומר שהזמן עושה את שלו בהקשר של ריפוי ואכן, אחד היתרונות הגדולים של הזמן, שככל שהוא עובר נוצרים הרגלים ובכך הסתגלות שהופכת לאוטומציה. נסו להיזכר למשל, בפעמים הראשונות בהן נהגתם ברכב, חוסר ההיכרות עם התנועות השונות והפרטים המרובים נתן את התחושה כאילו מדובר באתגר מורכב מאין כמותו אך לאחר מספר תרגולים, הפכה הנהיגה להרגל אוטומטי ולחוויה פשוטה יחסית ואולי אפילו מהנה. באופן דומה, האפקט שמייצר הזמן בהתנהלות של ארגונים הופך אותם למכונות משומנות הפועלות כאילו מעצמן, אך לגורם הזמן יש גם צד אפל. העולם אינו סטטי ובסביבה העסקית מתחוללים שינויים בכל רגע וכל המערכות הקיימות בסביבה זו מוכרחות להשתנות ולהתאים את עצמן אל השינויים. בימינו, גורם הזמן הוא משמעותי יותר מאי פעם כיוון שלא הייתה תקופה בהיסטוריה שבה התרחשו שינויים רבים כל כך בפרק זמן קצר כל כך. ארגונים כיום מוכרחים לפעול באופן יעיל ואוטומטי מצד אחד, אך מצד שני להיות גמישים ודינאמיים מספיק כדי להתאים את עצמם לקצב המהיר של השינויים.

דברים שרואים מכאן

ארגונים מטבעם שואפים ליעילות מרבית ולכל עובד ישנם תחומי אחריות המותאמים ליכולותיו באופן מדויק ככל האפשר. הפרדוקס הוא, שככל שהארגון יעיל יותר בתפקוד השוטף, כך יורדת היכולת שלו להפנות משאבים לאיתור תקלות, למניעת חיכוכים ולהיערכות קדימה. דמיינו שאתם רוצים לטפס על הר ולהגיע אל הפסגה. כאשר אתם עומדים רחוק אתם יכולים לראות באופן ברור את ההר, מהתחתית ועד הפסגה, אך כשאתם מתקרבים ומתחילים לטפס, הפסגה נעלמת מהעין וקשה לראות מהי הדרך הטובה, הבטוחה והמהירה ביותר להגיע אליה. תסמונת ההר היא בדיוק הדבר שממנו סובלים ארגונים, מהקושי להבחין ולבחור את הנתיב הטוב ביותר עבור השגת מטרות הארגון. כשנמצאים בפנים, קשה מאוד לראות את המכלול.

איך לשפר את הארגון?

השיטה הטובה ביותר היא, לאסוף את המידע הרלוונטי לגבי האתגרים, לנתח את המידע הזה ולהכין תוכנית פעולה היא באמצעות ייעוץ ארגוני. היועץ הארגוני הוא אדם חיצוני שאת שרותיו שוכר הארגון בדיוק לשם מטרה זו. היועץ הארגוני הוא אדם המגיע מבחוץ ומשקיע את כל מרצו ותשומת ליבו לאבחון הבעיות הקיימות והאתגרים הצפויים. הוא מנתח את הנתונים ונפגש עם כמה שיותר אנשים בארגון וכך אוסף את הידע הדרוש בשביל להכין חוות דעת מקצועית ודרכי פעולה לשיפור ההתנהלות. הייעוץ יכול להיות נקודתי לטיפול בבעיה ספציפית, מציאת פתרון לעניין בודד אך לרוב הייעוץ הארגוני הוא תהליכי, ליווי ממושך וכולל המקיף תחומים רבים כשמטרתו היא יצירת תשתית איתנה ודרכי פעולה אפקטיביות ככל האפשר.

לסיכום

הייעוץ הארגוני מאפשר התבוננות ממבט חיצוני על הארגון ומציע לו דרכי פעולה חדשות ומגוונות וכך משפר התנהלות לקויה וסולל את הדרך להתנהלות טובה בריאה ונכונה לרווחת העובדים והארגון כולו. באמצעות הייעוץ יכול הארגון לממש ולמקסם את הפוטנציאל הגלום בו ולהשיג את מטרותיו.

גם אתם עומדים בפני אתגרים בתוך הארגון שלכם? רוצים חוות דעת חיצונית שתזניק אתכם קדימה? יודעים שיש לכם עוד המון להציע אבל לא ממש יודעים איך להביא את יכולות הארגון שלכם מהכוח אל הפועל?

הצטרפו ל TAB-ISRAEL, ארגון תוסס של עסקים מצליחים, המספק פתרונות של אימון עסקי, עבודת עמיתים, ייעוץ וקהילת הנטוורקינג האיכותית ביותר בארץ.

x
סייען נגישות
הגדלת גופן
הקטנת גופן
גופן קריא
גווני אפור
גווני מונוכרום
איפוס צבעים
הקטנת תצוגה
הגדלת תצוגה
איפוס תצוגה

אתר מונגש

אנו רואים חשיבות עליונה בהנגשת אתר האינטרנט שלנו לאנשים עם מוגבלויות, וכך לאפשר לכלל האוכלוסיה להשתמש באתרנו בקלות ובנוחות. באתר זה בוצעו מגוון פעולות להנגשת האתר, הכוללות בין השאר התקנת רכיב נגישות ייעודי.

סייגי נגישות

למרות מאמצנו להנגיש את כלל הדפים באתר באופן מלא, יתכן ויתגלו חלקים באתר שאינם נגישים. במידה ואינם מסוגלים לגלוש באתר באופן אופטימלי, אנה צרו איתנו קשר

רכיב נגישות

באתר זה הותקן רכיב נגישות מתקדם, מבית all internet - בניית אתרים. רכיב זה מסייע בהנגשת האתר עבור אנשים בעלי מוגבלויות.